Als twee alfamannetjes elkaar in de weg staan
Het begon – hoe kan het ook anders – op X. Of Twitter. Of Muskbook. In elk geval op een plek waar nuance sterft en ego’s floreren. Elon Musk vond iets van Trump. Trump vond iets van Musk. En plots zaten we weer midden in een woordenwisseling die verdacht veel leek op de schoolpleinruzie van twee alfajongens met een zandbaktrauma. Trump noemde Musk een ‘gekke nepgenie’. Musk riposteerde dat Trump ‘niet slim genoeg is om nepnieuws te bedenken’. Een botsing van miljardair tegen megalomaan, van raket tegen raketman. Of, zoals je het ook kunt zien: twee mannen die zoveel invloed hebben dat het beangstigend wordt hoe weinig ze zichzelf lijken te bevragen. Want dát is het echte probleem. Niet de ruzie. Niet de uitspraken. Maar het totaal ontbreken van leervermogen. Reflectie. Zelfkritiek. Of gewoon, heel basaal: luisteren.
Stel je eens voor wat er was gebeurd als een van beiden een professionele supervisor had gehad. Een professional die vraagt:
“Elon, wat raakt je zo dat je dit nodig vindt?” – “Donald, wat is je diepere behoefte achter deze aanval?” Klinkt soft? Misschien. Maar als je een Tesla kunt bouwen of een presidentschap kunt besturen, zou je verdomme ook moeten kunnen reflecteren op je eigen gedrag. Het is tijd dat we stoppen met leiders zien als onaantastbare orakels. Het zijn mensen. Mensen met blinde vlekken, angsten en patronen. En als ze die niet onder ogen zien, sleuren ze hele samenlevingen mee in hun emotionele achtbaan.
Musk en Trump zijn geen uitzonderingen. Ze zijn een spiegel. Een spiegel voor een cultuur waarin leiderschap gelijkstaat aan domineren in plaats van dienen. Aan winnen in plaats van wijzer worden. Aan zenden in plaats van samen zoeken. Laten we eerlijk zijn: de echte disruptieve innovatie in leiderschap is niet de volgende AI, SpaceX of verkiezingsoverwinning. Het is een leider die durft te zeggen: “Ik weet het niet. Kun je me helpen het te begrijpen?” Tot die tijd kijken we naar Musk en Trump als naar een realityshow zonder eindredacteur. Vermakelijk? Absoluut. Inspirerend? Alleen als je wil leren hoe het níet moet.
Uit de serie: Leiders zonder Leervermogen
In de serie “Leiders zonder leervermogen” houden we de grote ego’s van deze tijd een spiegel voor. Bij vele managers, ministers en miljardairs lijkt macht steeds vaker samen te gaan met een opvallend gebrek aan zelfreflectie. Met een scherpe pen, een vleugje humor en een stevige dosis realisme onderzoeken we wat er misgaat als leiders vergeten te leren, te luisteren en te twijfelen. Want zonder leervermogen wordt leiderschap al snel gewoon… gedrag met een titel.
Onze Opleidingen
Hieronder tref je de verschillende opleidingen aan en kun je doorklikken voor meer informatie of je inschrijven voor de opleiding. Wanneer je eerst wil kennismaken met een van onze opleiders en wellicht nog wat vragen beantwoord wil hebben kun je ook kiezen voor een persoonlijk kennismakingsgesprek.

Geaccrediteerde Coachopleiding

Korte Coach Opleidingen

Professionele ontwikkeling
